Najliczniejsza i najpopularniejsza grupa okładzin obejmująca wszystkie kategorie, od przeznaczonych do gry defensywnej po ofensywną. Czopki są zwrócone do wewnątrz i przylegają bezpośrednio do podkładu. Ten rodzaj okładzin nadaje się wspaniale do nadawania rotacji, ale jest też bardzo wrażliwy na rotację nadaną przez przeciwnika.
Czopy są zwrócone na zewnątrz, są krótsze i szersze. Polecane do gry ofensywnej, agresywnych kontr, jak również defensywy blisko stołu. Ze względy na swoją budowę mają mniejszą przyczepność (powierzchnie stylu z piłką) w porównaniu z okładzinami gładkimi. Zapewnia to lepszą kontrolę nad rotacją nadawaną przez przeciwnika, ale nie pozwala na tak łatwe nadawanie własnej rotacji jak w przypadku okładzin gładkich.
Czopy są zwrócone na zewnątrz, są dłuższe, węższe i deformują się pod wpływem kontaktu z piłką. Pozwala to nieco łatwiej nadać piłce rotację, pomimo zmniejszonej powierzchni styku z piłką. Polecane do gry defensywnej, dzięki swojej konstrukcji mogą nadawać piłce nieprzewidywalny tor lotu.
Podstawową kwestią przy doborze okładzin do tenisa stołowego jest określenie swojego stylu gry. Pod względem szybkości i sposobu stosowania rotacji możemy wyodrębnić następujące style gry oraz umownie przypisać im okładziny bazując na określających je parametrach szybkości i rotacji:
pozwalające na dokładne i kontrolowane uderzenia piłki. Precyzja gry jest bardziej istotna niż jej siła czy rotacja.
nadające się do gry allroundowej, o wyważonej kontroli i szybkości. Dobry wybór dla graczy, którzy po raz pierwszy decydują się na zakup sprzętu profesjonalnego, zamierzają poprawić swoje umiejętności techniczne lub preferują grę z większą kontrolą.
do agresywnej gry atakującej. To szybkość gry jest czynnikiem, który ma zapewnić przewagę zawodnikowi. Wymagają już sporych umiejętności technicznych i dobrej kontroli piłki. Swoje właściwości okładziny te zawdzięczają kombinacji sprężystego podkładu, nowoczesnych technologii (np. High Tension, Spring Sponge) oraz przyczepnej warstwie zewnętrznej.
wyjątkowo szybkie okładziny, pozwalające na bezkompromisową grę „do przodu” z dużą siłą. Szybkość i siła uderzeń wymaga od grającego perfekcyjnego opanowania techniki gry i bardzo dobrego „czucia piłki”, tak więc ten typ okładzin jest polecany dla najbardziej zaawansowanych graczy.
dla graczy mających problem z odczytaniem rotacji przeciwnika. Idealne do odbioru mocnych piłek topspinowych, ale ze względu na nieprzyczepną warstwę zewnętrzną, nie mogą nadać piłce rotacji.
Niektóre kategorie okładzin obejmują bardzo wiele różnych modeli. W szczegółowym doborze okładziny do tenisa stołowego mogą pomóc wyrażone liczbowo charakterystyki okładzin. Pierwszymi wartościami, na które należy zwrócić uwagę są mierzalne parametry szybkości i rotacji nadawanych piłce przez okładzinę. Pozwalają one na uszeregowanie okładzin względem siebie.
Każda firma stosuje inną metodologię wyliczania wskaźników lub charakteryzowania okładzin. Poniżej przedstawiamy wykres okładzin Butterfly.
Yasaka odeszła kilka lat temu od stosowania liczbowych wskaźników zastępując je opisem przydatności okładzin pod względem stosowanej taktyki gry. Użyto określeń Speed / Szybkość, Spin / Rotacja, Control / Kontrola, Distrurb / Zakłócanie, Balance / Wszechstronność. Kliknij, aby zobaczyć zestawienie.
Dodatkową „regulację” parametrów może zapewnić dobór odpowiedniej grubości okładziny. Terminem grubość okładziny określa się grubość podkładu gąbczastego. Im grubszy podkład tym większa szybkość nadawana piłce i tym mniejsza kontrola gry. Możliwość wyboru grubości podkładu danej okładziny do tenisa stołowego pozwala na precyzyjne dostosowanie parametrów rakietki do swoich oczekiwań.
MAX
2,1
1,9
OFF-
OFF
OFF+
1,7
1,5<
ALL
ALL+
1,3
1,1<
ALL-
DEF
OX<
DEF
Innym mierzalnym parametrem jest twardość podkładu. Butterfly posługuje się skalą Shore’a do jej określania, przez co wartości podawane przez japońskiego producenta nie mogą być porównywane z parametrami okładzin innych firm. Metodologia jest nieskomplikowana i polega na opuszczaniu metalowego cylindra na okładzinę z siłą dokładnie 12,5 N.
Im bardziej cylinder zagłębia się w okładzinie, tym niższa wartość wskaźnika (minimalnie 0). A im twardsza okładzina, tym wyższy wskaźnik (maksymalnie 100). Naszymi najbardziej miękkimi okładzinami są: Super Anti, Feint Soft i Feint Long III z twardością na poziomie 25. Zdecydowanie najtwardszą okładziną jest Spin Art o twardości 48.
Yasaka określa twardość swoich okładzin w swojej indywidualnej skali od 0 do 5. Im bardziej miękka okładzina tym niższy wskaźnik.
Bardziej miękkie odmiany okładzin są określane jako FX lub Soft.
Twardość podkładu ma szczególne znaczenie przy grze pasywnej czyli blokach, kontrach lub nawet odbiorze serwów i wpływa znacząco na tzw. kontrolę pasywną. W sposób analogiczny do mierzenia twardości według metody Shore’a, piłka bardziej zagłębia się bardziej w miękkiej niż w twardej okładzinie. Miękkie okładziny zapewniają uczucie „przytrzymania piłki”, a zagłębienie powoduje, że piłka nie odbija się chaotycznie, lecz jest bardziej ukierunkowana. Twarda powierzchnia powoduje odbijanie się piłki od rakietki pod szerszym zakresem kątów.
Oznacza, to że poszukując większej kontroli nad piłką, powinno wybierać się bardziej miękkie okładziny, ponieważ takie uderzenia pasywne jak blok, kontra, przeciwatak będą wymagały mniejszego zaawansowania technicznego gracza. To zjawisko nazywamy kontrolą pasywną.
Kontroli nie da się mierzyć, gdyż jest ona wyrazem indywidualnego czucia piłeczki przez każdego zawodnika. Okładzina, która daje jednemu zawodnikowi optymalną kontrolę może być zupełnie niekontrolowana przez np. jego partnera deblowego. Dlaczego tak się dzieje ? Wynika to z poniższych czynników:
Kontroli nie daje się mierzyć, ale przy podejmowaniu decyzji o wyborze okładziny radzimy zapamiętać – im wyższe wartości parametrów prędkości i rotacji tym niższa kontrola i czucie.
Konieczność zmiany okładziny może wynikać z poniższych przyczyn :
Statystycznie profesjonalny zawodnik czołówki światowej zmienia okładziny co 35 godzin ( raz na tydzień).
Zawodnik trenujący regularnie i biorący udział w zawodach może zmieniać okładzinę co 75 godzin ( raz na 2 – 3 miesiące).
Przy grze rekreacyjnej zaleca się zmianę okładzin po 150 godzinach ( raz na 6 –12 miesiące ).
Czopy zewnętrzne i okładziny antytopspinowe zużywają się wolniej.