Deski do tenisa stołowego

Zarówno Butterfly i Yasaka to firmy od lat produkujące deski do tenisa stołowego. Filozofia Butterfly, jakość, innowacyjność i pasja jakie są inwestowane w tworzenie produktów, wyznaczają całkowicie nowe standardy. Yasaka jest z kolei szwedzko-japońską firmą, która również produkuje deski we własnej fabryce, w tym na zlecenie innych firm, doceniających kunszt i technologię ze szwedzkiego Tranas. W poniższych zakładkach opisujemy dwie polityki produkcji naszych firm i jak wyglądała droga Waszej deski pochodzącej z Japonii lub ze Szwecji.

Deski Butterfly – pasja, precyzja, innowacja i tradycyjne rzemiosło

Każda deska Butterfly zaczyna się od pomysłu, który nabiera kształtu w rękach oddanych profesjonalistów, pod czujnym okiem działu kontroli jakości. Dzięki temu osiągany jest najwyższy standard wykonania ustanowiony przez Butterfly, wynik pasji i precyzji.

Przy produkcji desek Butterfly z sukcesem łączy wydajność produkcji przemysłowej i zaangażowanie tradycyjnego, japońskiego rzemiosła. Przygotowanie do rozpoczęcia produkcji rozpoczyna się od surowej selekcji szlachetnych gatunków drewna. Najpierw jest ono wybierane pod kątem najwyższej jakości pod okiem ekspertów, którzy wiedzą jak unikalny jest każdy surowiec naturalny. Następnie tylko najbardziej wartościowe części drewna są selekcjonowane i cięte na cienkie warstwy, tak zwane sklejki. Cięcie zazwyczaj odbywa się za pomocą cienkiego ostrza, tak aby uniknąć tworzenia nadmiernej ilości odpadów. Dodatkowo celem kontroli jakości jest też wyeliminowanie sklejek z sękami i nierównomiernym rozłożeniem słojów.

Każda deska Butterfly składa się ze sklejek pochodzących z różnych gatunków drewna, specjalnie selekcjonowanych i niekiedy wzmacnianych włóknami sztucznymi. Należy dodać, że w dużej mierze są to włókna specjalnie opracowanymi na potrzeby tenisa stołowego. W efekcie wszystkie te komponenty harmonijnie współpracują, aby stworzyć unikalną deskę o wyjątkowych parametrach. Jest to możliwe dzięki zaangażowaniu ekspertów zajmujących się doborem surowców oraz długoletniemu doświadczeniu w projektowaniu i produkowaniu desek od ponad 70 lat.

Niekiedy niedocenianym, ale niezwykle istotnym komponentem deski jest klej i cały proces klejenia poszczególnych warstw. W celu uzyskania najlepszych rezultatów używany jest specjalny klej, a cały proces odbywa się w optymalnych warunkach. Oznacza to klejenie w optymalnej temperaturze pod właściwym ciśnieniem i z dużą dozą cierpliwości. Cała technologia jest dobrze strzeżoną tajemnicą firmy. Ponadto po sklejeniu blok sklejonych warstw jest po raz kolejny kontrolowany pod względem grubości i precyzji łączenia. Następnie dokładnie piaskowany i cięty w dobrze znany kształt deski do tenisa stołowego.

Sztuczne włókna wykorzystywane przez Butterfly do produkcji desek do tenisa stołowego

Arylate – Carbon

Arylate-Carbon jest włóknem szeroko stosowanym w wielu popularnych deskach Butterfly, nadającym stabilność i precyzję bez zwiększania wagi deski. Deski ALC mają miękkie czucie i są najbardziej odpowiednie do różnorodnej gry topspinowej.

Tamca 5000 Carbon

TAMCA 5000 jest rodzajem włókna węglowego, produkowanego w Japonii, które zwiększa stabilność i elastyczność deski czyniąc ją szybszą i bardziej dynamiczną. Zazwyczaj deski T5000 są szybkie, bezpośrednie i precyzyjne o średniotwardym lub twardym czuciu.

Zylon Fiber

Zylon jest cienkim i twardym materiałem nadającym desce szybkość, lekkość i jednolite odbicie na całej powierzchni. Dzięki temu deski z włóknem ZLF wyróżniają się lekkością, kontrolą i miękkim czuciem.

Zylon - Carbon

Połączenie zylonu i karbonu nadaje desce sztywność i zwiększa jej stabilność. W rezultacie prowadzi do powiększenia się sweet-spotu i mniejszej utraty energii wokół brzegów. Deski wyposażone w ZLC są zazwyczaj szybkie i stabilne z twardszym czuciem, niż w przypadku SUPER ZLC. Ponadto umożliwiają grę precyzyjną, jak również rotacyjne topspiny.

Super ZL-Carbon

Nowe technologie produkcji umożliwiły stworzenie silniejszego połączenia włókna węglowego i zylonu. Zapewnia on desce niewielką utratę energii na brzegach oraz powiększony i bardziej jednolity sweet-spot. Deski wzbogacone o włókno SUPER ZLC posiadają fantastyczne czucie piłki przy każdym rodzaju gry topspinowej.

Aby wyprodukować deskę do tenisa stołowego o wysokiej jakości potrzeba lat doświadczenia i głębokiej wiedzy, nie tylko o materiałach czy procesie produkcyjnym, ale o też o tenisie stołowym. Dzięki wysoko wykwalifikowanej kadrze zatrudnionej w fabryce Yasaki w Tranas jesteśmy w stanie połączyć te czynniki i dostarczyć na rynek produkty światowej klasy.

Wyprodukowanie deski z logo Yasaki zajmuje więcej niż mogłoby się wydawać. Począwszy od wstępnej selekcji surowców po stadium końcowe, jest to proces zajmujący około sześć miesięcy. Podczas produkcji używamy sklejek (cienkich warstw drewna) różnego pochodzenia (z różnych gatunków drzew) i różnej grubości. Sklejki te są następnie z dużą starannością sklejane w odpowiedniej liczbie i kolejności, w zależności od parametrów jakie chcemy uzyskać.
W niektórych modelach stosujemy włókno węglowe, lub inne włókna naturalne, aby poprawić charakterystykę deski.

Generalną zasadą jest, że im większa liczba sklejek, tym szybsza deska. Oczywiście znaczenie ma też twardość sklejek (im twardsze, tym szybsza deska) oraz waga deski (im cięższa deska, tym szybsza). Bardziej miękkie sklejki dają lepszą kontrolę. Wielu zwolenników mają deski produkowane z bardzo lekkiego drewna balsa, które też nadaje bardzo dobre czucie.

Wybór drewna odpowiedniej jakości, typu sklejek i grubości kolejnych warstw jest tylko połową sekretu produkcji. Potrzebna jest też wiedza o procesie klejenia łączącego sklejki – rodzaju kleju, jego właściwości, siły nacisku, który należy zastosować i temperatury oraz czasu trwania. Potem następuje suszenie oraz prace wykończeniowe.

Drewno wykorzystywane do produkcji desek do tenisa stołowego

Kiso Hinok

Unikalne drewno, używane jedynie w deskach Butterfly. Bardzo lekkie, ale solidne drewno japońskiego cyprysa używane do produkcji desek dopiero gdy wiek drzewa przekroczy 300 lat. Stosowane do wytwarzania każdej z warstw, ale w większości warstw zewnętrznych. W przeciwieństwie do innych drzew cyprysowych Kiso Hinoki jest spotykane jedynie w Japonii w regionie Kiso. Od wieków cenione w Japonii ze względu na niezwykła trwałość, służy też do budowania najważniejszych świątyń.

Limba

Limba jest twardym, afrykańskim drewnem o jasnożółtym zabarwieniu. Jest to drewno twarde i trwałe. Ze względu na te cechy jest głównie używane jako warstwa zewnętrzna o grubości 0.7 / 0.8 mm.

Abachi

Szybko rosnące drewno afrykańskie znane pod różnymi nazwami : samba, wawa, obeche lub ayous. Lekkie i bardzo elastyczne jest najczęściej używane jako warstwa środkowa, rdzeń deski, a rzadziej jako warstwa zewnętrzna.

Koto

Zwarte i dość twarde drewno o pięknej fakturze słojów, które ze względu na swoją dekoracyjność jest używane jako warstwa zewnętrzna o grubości 0.7 / 0.8 mm.

Angere

Solidne, o średniej twardości, nieelastyczne, odporne na działanie wody, używane głownie jako warstwa zewnętrzna. Szlachetne drewno występujące w Afryce. Dostępne w dwóch kolorach : czerwonym i żółtym.

Kiri

Lekkie, ale twarde i nieelastyczne drewno, odporne na skręcanie. Używane głównie jako warstwa środkowa. Odpowiednikiem japońskiej nazwy kiri jest w Chinach paulownia lub „drzewo księżniczki” na cześć Anny córki cara Pawła I. Często używane do wyrobu szkatułek.

Padouk

Twarde i elastyczne, niekiedy używane jako warstwa zewnętrzna. Łatwe do rozpoznania ze względu na charakterystyczny ciemnoczerwony kolor. Występuje głównie w Kongo i Zairze. Wyjątkowo odporne na wilgoć i niekorzystne warunki.

Balsa

Balsa jest generalnie bardzo lekkim drewnem, występuje jednak w różnych wariantach. Może występować w opcjach jako bardzo twarde i ciężkie oraz miękkie i lekkie. Często używane jako warstwa środkowa.

Świerk

Świerk jest prawdopodobnie najważniejszym surowcem w przemyśle drzewnym na półkuli północnej. Rośnie szybko i prosto, jest też znamy pod nazwą Oregon. Głównie używany jako warstwa środkowa deski.