Okładziny do tenisa stołowego

Okładziny do tenisa stołowego firm Butterfly i Yasaka, które reprezentujemy znajdują się w czołówce najczęściej wybieranych, zarówno przez zawodowców, jak i przez amatorów. Poszukiwania działów badań i rozwoju, zarówno Butterfly, jak i Yasaki podążają w podobnym kierunku, choć są realizowane za pomocą odmiennych technologii. Obie firmy stawiają sobie też za cel stworzenie szybkich i rotacyjnych okładzin do tenisa stołowego, wspierających grę ofensywną oraz okładzin ułatwiających kontrolowanie uderzeń w grze defensywnej. W konsekwencji opracowały własne technologie, wiodące linie okładzin i eksperymentują z budową okładzin – zarówno czopów, jak i podkładu i warstwy zewnętrznej.

Butterfly to niekwestionowany lider na rynku okładzin. Przebojowa linia Tenergy ugruntowała pozycję japońskiego producenta jako najbardziej innowacyjnej firmy specjalizującej się w tenisie stołowym. Następnie umocniła ją wprowadzając na rynek serię Dignics.  Podsumowując – technologie powstałe w Centrum Badawczym w Tokorozawie zrewolucjonizowały świat tenisa stołowego.

MICROLAYER

Innowacyjna technologia pozwalająca na generowanie dużej rotacji i szybkości. Warstwa zewnętrza okładziny jest bardzo cienka, co jest zauważalne nawet gołym okiem. Okładzina może się bardziej “zapadać” pod wpływem uderzenia piłki i nadawać większą rotację. Kształt czopków został wybrany z wielu możliwych wariantów, aby stworzyć możliwie najszybszą okładzinę. Pozwala to na zastosowanie dłuższych czopów, które mogą bardziej się uginać niż w przypadku klasycznych okładzin do tenisa stołowego.

Kiedy zawodnik próbuje nadać rotację piłce, piłka oddziałuje na okładzinę. W momencie uderzenia okładzina “zapada się” proporcjonalnie do posiadanej przez piłkę rotacji oraz szybkości. Dzięki technologii „Micro Layer” czyli cienkiej warstwie zewnętrznej ta kompresja jest większa niż w przypadku innych okładzin, a nadawana zwrotnie rotacja większa.

Zobacz okładziny z tą technologią 

HIGH TENSION

Uznana i ciągle udoskonalana technologia High Tension zwiększa reaktywność warstwy zewnętrznej okładziny poprzez zwiększenie napięcia cząsteczkowego, co stało się możliwe dzięki dodaniu określonych substancji podczas procesu produkcji okładziny. Po raz pierwszy uzyskano ten efekt osiemnaście lat temu, kiedy wprowadzona na rynek została pierwsza okładzina High Tension – Bryce. Od tego czasu Butterfly nie ustaje w ulepszaniu tej technologii i dzięki temu szybkość uzyskiwana dzięki nowym generacjom okładzin staje się coraz większa. Obecnie produkowane okładziny mają nawet o 300% większe napięcie od okładzin produkowanych w czasie wprowadzania tej technologii na rynek.

Dzięki tej innowacji możliwe stało się zwiększenie napięcia warstwy zewnętrznej okładziny i podkładu, pozwalające na oddanie energii nadchodzącej piłki. W związku z większym naprężanie powierzchni wytwarzany jest dodatkowy impuls, przypominający efekt trampoliny – im większe napięcie trampoliny, tym wyższe odbicie. Różnica polega na tym, że w przypadku okładziny napięcie nie jest wywoływane mechanicznie, ale na poziomie chemicznym.

W rezultacie tak zwane okładziny „HIGH TENSION” mają o wiele większe napięcie w porównaniu z klasycznymi okładzinami do tenisa stołowego, jednak bez utraty jakości i trwałości.

Zobacz okładziny z tą technologią

SPRING SPONGE

Spring Sponge zwiększa efekt przytrzymania piłki przy rakietce, dłużej niż w przypadku innych technologii. To powoduje niezwykłe czucie piłki, całkowicie nieporównywalne z poprzednimi generacjami okładzin.

Tradycyjnymi podkładami absorbują energię piłeczki, tak jakby upadła ona na miękką matę. Uderzona piłeczka otrzymuje jedynie tę energię, która zostanie jej nadana przy uderzeniu. Ale udało się wyselekcjonować gąbkę, która zachowuje się inaczej – większe komórki wypełnione powietrzem czynią gąbkę bardzo elastyczną. W efekcie kiedy piłka styka się z okładziną, zagłębia się w nią, jednak potem reaguje podkład – pod wpływem nacisku zachowuje się jak sprężyna i wyrzuca piłeczkę nadając jej dodatkową energię. Ten efekt jest tak widoczny, że spowodował nadanie nazwy całej technologii – Spring Sponge.

Zobacz okładziny z tą technologią

 

W 2019 roku unowocześniono technologię Spring Sponge zwiększając o 10% oddziaływanie tego podkładu na piłkę poprzez:

1. zwiększone poczucie przytrzymania piłki przy rakietce,
2. łatwiejsze nadanie piłce wyższej trajektorii lotu,
3. wyższy poziom nadanej piłce rotacji i szybkości,

… a to wszystko przy wadze okładziny zredukowanej o 3%.

Tak powstała przebojowa technologia Spring Sponge X.

Więcej do zobaczenia po kliknięciu tutaj

STRUKTURA CZOPÓW

Dwie bestsellerowe serie okładzin Butterfly charakteryzuje zróżnicowana struktura wewnętrznych czopów. Poszczególne modele Tenergy i Dignics odróżnia średnica i długość czopów oraz ich rozstaw. Technologia Spring Sponge i High Tension jest zastosowana w każdym rodzaju Tenergy, natomiast Dignics zostały doposażone w Spring Sponge X. Przed wprowadzeniem na rynek pierwszej wersji Tenergy w 2008 roku, Centrum Badawcze Butterfly przeprowadziło serię testów z uczestnictwem wielu zawodników z czołówki światowej i przy użyciu wielu prototypów okładziny o różnorodnej strukturze czopów, które były oceniane pod względem swoich silnych i słabych stron.

Ostatecznie po dokonaniu analizy rezultatów nastąpiła faza decydowania, który rodzaj okładziny jest optymalnym wyborem dla danej strategii gry. Indywidualny numer danego prototypu stanowi obecnie liczbowe rozszerzenie nazwy okładziny Dignics i Tenergy.

PROTOTYP 05

Prototyp o strukturze czopów oznaczonej jako 05 okazał się szczególnie odpowiedni do nadawania piłce wysokiej rotacji. Został wybrany z ponad stu innych próbek, których czopy miały średnicę 1.7 mm i charakteryzowały się szczególną przydatnością do gry topspinowej.

 PROTOTYP 64

Również tu średnica czopów jest identyczna jak w przypadku 05, ale czopy są wyższe, a odstęp pomiędzy nimi jest większy. Próbka warstwy zewnętrznej o numerze 64 okazała się zdolna do dłuższego „przytrzymania” piłki rakietce. Pozwala to na lepszą kontrolę przy odbiorze piłki i odpowiedź szybkim, mocnym atakiem.

PROTOTYP 80

Średnica czopów jest identyczna jak w przypadku 05 i 64, ale dokonano ich indywidualnej modyfikacji pod względem długości i rozstawienia. Ta struktura czopów umożliwia wszechstronną grę top spinową, atak i kontratak, niezależnie od stylu gry. Zapewnia najlepszą równowagę pomiędzy szybkością i rotacją ze wszystkich okładzin tej serii.

PROTOTYP 25

Podkład 25 charakteryzuje się największą szerokością czopów wynoszącą 2.65 mm. Spowodowało to konieczność znacznego zredukowania odległości pomiędzy nimi. Taka kombinacja została wybrana jako optymalna do atakującej gry z dużą kontrolą, blisko stołu. Umożliwia też szybki kontratak.

WSZYSTKO O TENERGY

Jakie są różnice pomiędzy modelami TENERGY? Która z nich jest odpowiednia dla mnie? To pytanie zadaje sobie wielu zawodników zafascynowanych połączeniem technologii Spring Sponge i High Tension. Dużo podpowiedzi dostarcza filmik „WSZYSTKO O TENERGY”, zawierający spektakularne ujęcia w zwolnionym tempie, efekty specjalne oraz pokaz umiejętności gwiazd Butterfly – Timo Bolla i Juna Mizutani.

Trajektoria – porównanie

Trajektoria piłki zagranej topspinem przy użyciu TENERGY 05 jest wyraźnie zakrzywiona, co jest spowodowane silną rotacją. Okładzina ta umożliwia więc precyzyjną i aktywną grę top spinową. W przypadku TENERGY 64 trajektoria jest bardziej płaska i bliższa stołu. Skutkuje to krótszą drogą pokonywaną przez piłkę i w konsekwencji większą szybkość piłki. Trajektoria piłki zagranej przy użyciu TENERGY 80 plasuje się dokładnie pomiędzy poprzednimi dwiema, dokładnie tak jak kształtują się jej parametry

Rotacja – porównanie

Zdolnością do nadania największej rotacji charakteryzuje się TENERGY 05. Drugie i trzecie miejsce w tym rankingu zajmują odpowiednio TENERGY 80 i TENERGY 64. Im większa rotacja, tym bardziej precyzyjnie piłka podąża torem wyznaczonym przez rakietkę.

Szybkość – porównanie

Pierwsze miejsce TENERGY 64 zapewniła jej płaska trajektoria. Za nią pod względem szybkości plasują się TENERGY 80 i 05.

Zobacz okładziny Butterfly w sklepie online!

Yasaka podbiła rynek okładzin do tenisa stołowego wypuszczając słynną serię Mark, a potem pozostała na nim obecna dzięki innym udanym produkcjom. W przeciwieństwie do szwedzkiego pochodzenia desek Yasaki, okładziny są w większości produkowane w Japonii, niektóre w Niemczech i sporadycznie w Chinach (Shining Dragon, Rising Dragon).

Wiodąca linia okładzin Rakza powstała na bazie nowych, specjalnie opracowanych przez Yasakę technologii. Niektóre z nich zostały też zastosowane w japońskiej okładzinie Valmo.

HYBRID ENERGY

Obecnie okładziny do tenisa stołowego są produktem wysoko zaawansowanym technologicznie. Jakość i parametry warstwy zewnętrznej oraz podkładu mają istotne znaczenie dla właściwości całej okładziny, ale istotne jest też ich połączenie. Wraz z wprowadzeniem na rynek okładzin serii Rakza, Yasaka wzbogaciła tenis stołowy o technologię Hybrid Energy. Polega ona na takim opracowaniu podkładu i warstwy zewnętrznej, aby pracowały harmonijnie, uzyskując efekt synergii – wartości dodanej.

NSS (New Surface System)

Okładziny Rakza X i Rakza X Soft są pierwszymi okładzinami do tenisa stołowego z technologią NSS (New Surface System), której zadaniem jest zwiększenie przyczepności warstwy zewnętrznej. NSS zapewnia lepsze czucie piłki podczas odbicia, a także kontrolę przy grze blokiem oraz podczas gry ofensywnej.

RAKZA

Całą serię okładzin Rakza cechuje optymalna geometria (kształt) czopów, które każdej okładzinie nadają jej specyficzne cechy wynikające z poziomu szybkości i rotacji.

  • Rakza X – maksymalna przyczepność.
  • Rakza 9 – maksymalna szybkość.
  • Rakza 7 – maksymalna rotacja.
Zobacz okładziny Yasaka w sklepie online!
Przejdź do naszego działu porad, gdzie omawiamy, jak dobrać okładzinę!