Historia firmy Yasaka

 

Poniżej przedstawiamy najważniejsze wydarzenia w historii firmy Yasaka, przełomowe momenty i technologiczne rewolucje. W 2020 roku lista ta została wzbogacona wprowadzeniem na rynek kolejnej wersji okładzin Rakza - Rakzy Z i Rakzy Z Extra Hard. Całą ofertę tej japońsko-szwedzkiej firmy znajdziecie w oficjalnym sklepie www.yasaka.pl

 

1947

Firma Yasaka została założona w 1947 roku a jej nazwa wywodzi się od nazwisk założycieli Yaoita i Sakamoto. Hirose Yaoita był sam zawodowym tenisistą stołowym, a jego celem było zapewnienie innym graczom sprzętu o najwyższych parametrach technicznych.

W latach 50. XX wieku firma rozwijała się dynamicznie w ścisłej współpracy z czołowymi zawodnikami japońskimi, którzy zajmowali wiodącą pozycję w światowym tenisie stołowym. Okładziną Original Yasaka rozegrano wiele zwycięskich pojedynków na całym świecie.

1970

Pod koniec następnej dekady Yasaka dokonała znaczącego przełomu technologicznego i wprowadziła na rynek okładziny charakteryzujące się najwyższą jakością. Okładzina Mark V zapoczątkowała nową erę w tenisie stołowym i wspomogła zdobycie tytułów Mistrza Europy 1970 w singlu mężczyzn oraz Mistrza Świata w 1971 roku. Od tego czasu Mark V jest nieustannie ulepszana, na rynek wprowadzane są jej nowe wersje, a sama okładzina pozostaje jedną z najbardziej rozpoznawalnych.

1993

W latach 90. w Szwecji pracę rozpoczęła nowa fabryka, w której w 1993 roku wyprodukowano słynną deskę Gatien Extra. Była to deska opracowana przez technologów drewna w ścisłej współpracy z Jean-Philippe Gatien – Mistrzem Świata z 1993 roku.

W roku 2000 Międzynarodowa Federacja Tenisa Stołowego zmieniła przepisy dotyczące piłeczek i wprowadziła nakaz rozgrywania zawodów piłeczkami o średnicy 40 mm. Zawodnicy na całym świecie musieli się przystosować do nowych regulacji i zaadoptować do nich swoją technikę gry. Było to też wyzwanie dla producentów sprzętu, który musiał zapewnić sprzęt odpowiedni dla nowych wymiarów piłek. Yasaka zdała ten test zdobywając złote medale podczas pierwszych Mistrzostw Świata rozgrywanych nowymi piłkami.

W 2002 roku nastąpił kolejny przełom technologiczny i na rynek została wprowadzona okładzina V-Stage, która zapewniała o wiele większą szybkość i rotację niż dotychczas oferowane okładziny. W tym samym roku Yasaka wyprodukowała 17-sto sklejkową deskę Dynamix.

Produkty z logo Yasaki podbijają też największy krajowy rynek tenisa stołowego – Chiny. Dużym sukcesem okazała się pięciosklejkowa deska Extra, często wybierana przez zawodników Kraju Środka.

2006

W 2006 roku kontrakt z Yasaką podpisał Ma Lin, który przez lata zaliczał się do czołowej piątki zawodników świata i czterokrotnie zdobył Puchar Świata. Podczas igrzysk Olimpijskich w Pekinie wygrał konkurencję singlową i drużynową. W ten sposób zapisał się w historii jako jedyny tenisista stołowy, który zdobył złoty medal olimpijski w singlu, deblu i drużynie w turnieju mężczyzn.

Przez większość czasu swojej kariery Ma Lin grał deskami Yasaki z okładziną Mark V na backhandzie. Właśnie uderzenie backhendowe stanowi o sile i przewadze Ma Lina nad innymi zawodnikami. Z szybkim, ale dobrze wyważonym Mark V jego backhand jest skuteczny nie tylko w bloku, ale również wyjątkowo niebezpieczny w ataku.

2010

Obecnie wiodącym produktem z logo Yasaki są okładziny z rodziny Rakza. Przy ich produkcji zastosowano całkowicie nową technologię, które powoduje, że warstwa wierzchnia współpracuje w perfekcyjnej synergii z nowym podkładem Power Sponge i dzięki temu wytwarzana jest hybrydowa energia okładziny. W 2012 roku do okładzin Rakza 7 i Rakza 7 Soft ( o bardziej miękkim podkładzie ) dołączyła okładzina Rakza 9 o najwyższych parametrach szybkości.

Zobacz cały asortyment w sklepie online!