Butterfly – historia legendarnej firmy

19 grudnia 1950 roku w małej japońskiej miejscowości Yanai powstało przedsiębiorstwo Tamasu Co. Ltd. Był to początek niezwykłej historii sukcesu. Założyciel firmy Hikosuke Tamasu był wówczas znanym tenisistą stołowym, reprezentantem Japonii, ale kiedy swoje hobby zmieniał w profesję, nie przypuszczał, że Butterfly stanie się jedną z wiodących marek na świecie.

 

Żródłem sukcesu było wspieranie indywidualności zawodników, nastawienie na kreatywność oraz wysoką jakość produktów osiąganą przez szczegółową wiedzę techniczną. Nieustannie poszukiwano nowych możliwości aby promować indywidualne style gry poprzez coraz bardziej innowacyjny sprzęt.

“Każdy zawodnik jest inny. Każdy ma swoje silne i słabe strony. Dzięki szerokiej ofercie sprzętowej jesteśmy w stanie pomóc każdemu zawodnikowi rozwijać jego własny styl gry”

 

Tak Hikosuke Tamasu opisywał filozofię swojej firmy. Przełom nastąpił w latach 1960 i 1962 kiedy wprowadzono na rynek okładziny ALLROUND D13 i TEMPEST D13. Jednak największym sukcesem było rozpoczęcie sprzedaży okładziny SRIVER w 1967 roku, która do tej pory jest jedną z najczęściej uzywanych okładzin na świecie. Wprowadzenie Bryce’a w 2000 roku zapoczątkowało nową generację okładzin wyposażownych w Technologię High Tension. Dotychczas 30 światowych tytułów mistrzowskich zdobyto dzięki okładzinom Butterfly. Ciagle ulepszamy i wzbogacamy nasze produkty, tak aby odpowiadały nowoczesnym wymaganiom. Ostatnia innowacja to SPRING SPONGE technologia, która dała początek nowej rodzinie okładzin – TENERGY.

Butterfly działa nieprzerwanie od 1950 roku

Od 1983 roku Butterfly posiada własne centrum badawcze i treningowe w Tokyo. Wysoko wykwalifikowani naukowcy współpracują z zawodnikami i trenerami nad wynalezieniem nowych technologii produkcji desek i okładzin. Tak więc wyniki badań wskazujące, że przez lata ponad połowa uczestników mistrzostw świata i Europy używa sprzętu Butterfly. W kwietniu 2006 roku otwarto nowe centrum badawcze Butterfly Technique Center w Tokorozawie. Główny budynek widziany od frontu przypomina uchwyt typu Penholder. Tam codziennie produkowane są najbardziej zaawansowane technologicznie okładziny, w tym wszystkie linie Tenergy. Badania tam prowadzone mają na celu dostosowanie okładzin do potrzeb rynkowych oraz opracowywanie całkowicie nowych rozwiązań.

 

Obiekty w Tokorozawie zostały wybudowane z myślą o skupieniu produkcji oraz działu badań i rozwoju w jednym miejscu. Butterfly bardzo zazdrośnie strzeże swoich sekretów, tak więc wszystkie okładziny Tenergy od początku do końca powstają w ściśle kontrolowanych warunkach na linii produkcyjnej znajdującej się pod częścią biurową głównego budynku. Ich produkcja nie została powierzona innej firmie w trosce o zachowanie tajników produkcji.

 

Deski są produkowane w przylegającej hali produkcyjnej, w której wcześniej wytwarzane były meble. Została ona przejęta przez Butterfly wraz z osobami tam zatrudnionymi. Zarówno przy produkcji desek, jak i okładzin niezwykle dużą wagę przykłada się do kontroli jakości. Oprócz idealnych wymiarów, właściwych parametrów, odpowiedniej wytrzymałości, bada się też np. ilość kurzu na powierzchni okładziny. Do wyprodukowania jednej deski potrzeba 30 osób, a w przypadku okładziny – 50. Większość z nich zajmuje się weryfikacją poszczególnych kryteriów jakościowych.

Living Table Tennis

Hikosuke Tamasu jest przekonany, że uprawianie tenisa stołowego pomaga utrzymać zdrowie i młodość. Według jego słów “tenis stołowy to dyscyplina na całe życie, motywująca przez cały czas i przez to idealna dla starszych ludzi”. Ta idea przetrwała i jest kultywowana również przez następnych prezesów firmy z Takako Yamamatsu. Butterfly utrzymuje przyjazdne kontakty z prawie każdym krajem na świecie. Takie relacje są niezwykle ważne dla firmy, ponieważ nazwa Butterfly (motyl) została wybrana przez Hikosuke Tamasu ze względu na jego dramatyczne przeżycia podczas II Wojny Światowej. Butterfly ma oznaczać pokój, wiosnę i radość.

Butterfly od 35 lat w Moers

Tamasu Butterfly Europa GmbH zostało założone w Moers (Niemcy) w 1973 roku i od tego czasu ma znaczny udział w światowym sukcesie marki Butterfly. Ta spółka – córka ma swoich kontrahentów w prawie każdym państwie Europy i prowadzi ogólnoświatową sprzedaż swoich własnych linii produktowych : ubiorów, stołów i akcesoriów. Timo Boll, Marcos Freitas, Tiago Apolonia to europejscy zawodnicy, którzy we współpracy z Butterfly z początkujących adeptów tenisa stołowego stali się gwiazdami światowego formatu. Utalentowana młodzież jest wyszukiwana przez “łowców talentów” i współpracujących z nimi trenerów. Pod opieką sprzętową Butterfly są też japońskie młode talenty, które wspiera program “Japonia – kraj tenisa stołowego”. Jakości sprzętu Butterfly ufają też znani i doświadczeni zawodnicy świateowej czołówki, tacy jak Timo Boll, Zhang Jike czy Jun Mizutani.

 

“Lubię sprzęt Butterfly, bo zapewnia absolutną pewność w każdych warunkach i zaspakaja najwyższe wymagania. Te okładziny nie zawodzą. Jest tylko kilka okładzin o zbliżonej jakości, a ja nie lubię kiedy tracę punkt nie ze swojej winy. Jeżeli chcę być pewny niezawodności sprzetu, to wybieram Butterfly.”

Timo Boll

Przełomy technologiczne

Swoją pozycję lidera na rynku sprzętu do tenisa stołowego Butterfly bezsprzecznie ugruntowało po wprowadzeniu na rynek technologii Spring Sponge i wyposażonych w ną okładzin Tenergy i Spin Art. Był to znaczący przełom technologiczny, który nastapił po latach badań i niezliczonych testach przeprowadzanych przez zawodników Butterfly. Opracowana została całkowicie nowa okładzina Tenergy 05, po której nastąpiły kolejne: Tenergy 64, Tenergy 25 i Tenergy 80. Ich cechą charakterystyczną jest połączenie technologii High Tension i Spring Sponge. Każda wersja Tenergy posiada inne właściwości spowodowane różną średnicą czopków i odstępami pomiędzy nimi. Wszystkie zapewniają unikalne czucie piłki oraz efekt “sprężynującego podkładu”. Logicznym dopełnieniem tej linni jest dodanie bardziej miękkich i lżejszych ( o ok. 6 g ) wersji okładzin FX. Te okładziny są odpowiednie dla zawodników o wolniejszym przedramieniu i nadgarstku, dla których jest ważna kontrola.

Rok 2019 i 2020 to kolejny przełom – wprowadzenie na rynek okładzin Dignics opartych na ulepszonej technologii Spring Sponge X. Więcej o technologiach okładzin.

Również deski Butterfly zdominowały swój segment rynku przekonując do siebie zarówno profesjonalistów, jak i amatorów. Wysoka jakość wykonania, zaawansowanie technologiczne oraz zastosowanie najlepszych gatunków drzewa i wyrafinowanych włókien sztucznych jest niedoścignioną cechą tego typu wyrobów Butterfly. Dbałość o szczegóły i przykładanie szczególnej wagi do jakości materiałow oraz ich obróbki to też cecha wszystkich produktów z logo motylka. Więcej o technologiach desek.

Zobacz produkty marki Butterfly w sklepie online!